Nasıl Takas Yaparım?

Bu platformda, kullandığınız veya çeşitli nedenlerle kullanmadığınız bir veya daha fazla ürünü, diğer kullanıcılara ait bir veya daha fazla ürün ile takas yapabilirsiniz. Takasyolu “Sizi, eşyalarınızı takaslayabileceğiniz diğer eşya sahipleri ile buluşturuyor”. Bunun için sisteme, kısa ve pratik olan bir üye kaydı yapmalısınız.

Değiştirmeyi düşündüğünüz, beğendiğiniz ama artık ihtiyacınız olmayan tüm ürünler (gayrimenkul ve yasaklı ürünler hariç) için platformda ücretsiz üyelik yapabilir, ücretsiz ilan verebilir ve yine ücretsiz takas yapabilirsiniz. İlan verdiğiniz ürüne ilişkin bir konum bildirmeniz durumunda, hem size en yakın kişilerin, sizin sahip olduğunuz ve istediğiniz ürünleri görmesini sağlarsınız; hem de size en yakın kişilerdeki ürünlere kolayca ulaşabilir, daha zahmetsiz ve daha hızlı bir takas gerçekleştirebilirsiniz.

Takasyolu sadece değiş tokuş imkanı mı sağlıyor?

Bu platformda, kullandığınız veya çeşitli nedenlerle kullanmadığınız bir veya daha fazla ürünü, diğer kullanıcılara ait bir veya daha fazla ürün ile takas yapabilirsiniz. Takasyolu “Sizi, eşyalarınızı takaslayabileceğiniz diğer eşya sahipleri ile buluşturuyor”. Ancak siz, istediğiniz ürünün sahibi veya ürününüzü isteyen kullanıcı ile iletişim kurarak istediğiniz koşullarda anlaşabilirsiniz.

Üyeliğimi sonlandırdığımda, üyelik sırasında verdiğim kişisel bilgilerim saklanmaya devam edecek mi?

Üyelik işlemleri sırasında verdiğiniz tüm kişisel bilgiler, sizlere daha güvenli ve daha memnun edici bir hizmet verebilmek amacıyla istenmektedir. Dolayısıyla, gerek üyeliğiniz sürerken, gerekse üyeliğiniz sona erdikten sonra, 3. şahıslara veya farklı kuruluşlara verilmeyecektir.

Sahip olduğum ürünün takas ilanını nasıl verebilirim ?

Sisteme üye girişi yaptıktan sonra, Anasayfa üzerinde ve muhtelif sayfalarda muhtelif yerlerde “Ücretsiz İlan Ver” yazılı butonu tıklayıp, sizin pratik kullanımınız için tasarlanmış çok kısa birkaç adımı izleyerek (İlan Başlığı, İlan Açıklaması, Takaslayacağım Ürünler, Resim Ekle) ilan verebilirsiniz. İlan vereceğiniz ürün ve içerik, Yasaklı Ürünler ile İlan Verme Kuralları çerçevesince belirtilen kurallara uygun ise ilan onayı alarak yayınlanmaya başlayacaktır.

Harita/Konum özelliğini kullaranak nasıl bir avantaj sağlarım ?

İlan verdiğiniz ürüne ilişkin bir konum bildirmeniz durumunda, hem size en yakın kişilerin, sizin sahip olduğunuz ve istediğiniz ürünleri görmesini sağlarsınız; hem de size en yakın kişilerdeki ürünlere kolayca ulaşabilir, daha zahmetsiz ve daha hızlı bir takas gerçekleştirebilirsiniz.

Ürünleri nasıl teslim alabilirim ya da teslim edebilirim ?

İstediğiniz ürünün sahibi veya ürününüzü isteyen kullanıcı ile iletişim kurarak teslimatla ilgili istediğiniz koşullarda anlaşabilirsiniz. Güvenilirliği konusunda, Kullanıcı ve Ürün ile ilgili herhangi bir şüphe duymuyorsanız, kargo ile teslimat yapabilirsiniz.

İlanım yayından kaldırılmış. Sebebi ne olabilir ?

Onay aldıktan sonra yayına alınan bir ilan zamanından erken yayından kaldırılmış ise;

1. Kanuna aykırı bir ilan ve/veya açıklama olabilir.

2. Takasyolu' nun Yasaklı Ürünler listesinde bir ilandır.

3. İlan verme kurallarına aykırı bir ilandır.

İlan girişi yapılacak ürünlere ilişkin ne şekilde listeleneceği “İlan Verme Kuralları” ve “Yasaklı Ürünler” bölümlerinde Takasyolu tarafından açıkça belirtilmiştir. Belirtilen kurallara uygun olarak listelenmeyen ürünlerin ilanları, Takasyolu tarafından yayından kaldırılır. Böyle bir durumda, Takasyolu, ilanın yayından kaldırıldığı konusunda kullanıcıyı mesaj yoluyla bilgilendirir.

Şifremi unuttum ne yapabilirim ?

Kullanıcı şifrenizi unuttuysanız, Üye Girişi bölümünde, Kullanıcı Adınızı veya sisteme kayıtlı mail adresinizi yazdıktan sonra, “Şifremi Unuttum” linkini tıklayarak şifrenizi sistemden gelecek olan mail yoluyla hatırlamanız mümkündür.

Üye girişi yapamıyorum sebebi ne olabilir ?

Üye girişi yapamıyorsanız bu durumun sebepleri şunlar olabilir:

1. Kullanıcı Adı veya şifrenizi eksik veya yanlış yazmış olabilirsiniz.

2. Kullanıcı adı ve şifrenizi yazarken BÜYÜK-küçük harf kullanımına dikkat etmelisiniz. "Caps Lock" tuşu açık kaldığı için şifredeki harfler büyük olarak yazılmış olabilir.

3. Türkçe Windows ya da Türkçe ISO seçeneklerinden birini işaretlemeniz sorunu düzeltebilir. İnternete girdiğiniz pencerenizin üst bölümündeki ‘görünüm-view’ sekmesine girip karakter kodlamalarınızı kontrol ediniz.

4. Yukarıda belirtilen tüm adımları kontrol ettiniz ve sorun halen devam ediyor ise, şifrenizi unutmuş olabilirsiniz.

İstenmeyen veya Olumsuz davranışlarda bulunan bir kullanıcı ile ilgili ne yapabilirim ?

Herhangi bir kullanıcının platform kurallarına aykırı davranışlar içinde olduğunu düşünüyorsanız, Yönetim kadrosuna mesaj yoluyla ulaşarak konuyla ilgilenmeleri yönünde talepte bulunabilirsiniz. Konu ile ilgilenerek size en kısa süre içinde bilgilendirme yapılacaktır.

Sitedeki bir kullanıcıdan mesaj almak istemiyorum, ne yapabilirim ?

Herhangi bir kullanıcıdan mesaj almak istemiyorsanız, kullanıcı adına tıklayarak açılan profil sayfasında, kullanıcı adının ve mesaj gönderme butonunun bulunduğu çerçevede “Engelle” butonu yardımıyla, ilgili kullanıcıdan mesaj almayı engelleyebilirsiniz. Dilerseniz teklif alma fonksiyonunu da engelleyebilirsiniz.

Sitedeki bir kullanıcıdan mesaj almak istemiyorum, ne yapabilirim ?

Herhangi bir kullanıcıdan teklif almak istemiyorsanız, kullanıcı adına tıklayarak açılan profil sayfasında, kullanıcı adının ve mesaj gönderme butonunun bulunduğu çerçevede “Engelle” butonu yardımıyla, ilgili kullanıcıdan teklif almayı engelleyebilirsiniz. Dilerseniz mesaj alma fonksiyonunu da engelleyebilirsiniz.